Boron Nitride Rectangular Crucible Boat 100 L x 40 D x 18 H mm, Upto 2000C - CB100L40W18H
HomeStore
This is the high purity Boron Nitride crucible suitable for sintering and smelting:
  • Glass melt, Soda glass, Cryolite
  • Silicon molten salt, fluoride, slag
Please click here to download SDS
Advanced Features
  • Excellent thermo-shock resistance
  • Superior electric resistivity
  • Corrosion-resistant (acid and alkali resistant)
Purity
  • > 99.3%
Temperature (Inert)
  • 2000 °C max. under a protective gas environment (Ar,N2)
Temperature (vacuum)
  • 1800°C max. under vacuum
Temperature (Air)
  • 900°C max in the air
Attentions & Warnings
  • Max. the working temperature in the air is 900°C, oxidation will occur @ > 900°C.
  • The crucible shall be stored in the dry environment inside a sealed container.
  • Never wash the crucible with water. Use fine sandpaper or cloth to remove any dirt or residues.
Dimensions Chart:
Length 100 mm
Depth 40 mm
Height 18 mm
Crucible Thickness
(Side and Base)
2 mm
Volume 55 mL
-65%
Advanced Features
Purity
  • > 99.3%
Temperature (Inert)
Temperature (vacuum)
  • 1800°C max. under vacuum
Temperature (Air)
  • 900°C max in the air
Attentions & Warnings
Dimensions Chart:
Length 100 mm
Depth 40 mm
Height 18 mm
Crucible Thickness
(Side and Base)
2 mm
Volume 55 mL
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • > 99.3%
  • 1800°C max. under vacuum
  • 900°C max in the air
Length 100 mm
Depth 40 mm
Height 18 mm
2 mm
You may also like
-65%NEW
Thumbnail 1Thumbnail 2
MgO Boat 100 L x 50W x 30 H mm - CMg100L50W30H
-65%NEW
Thumbnail 1Thumbnail 2
Y2O3 Crucible: 100mm L x 40mm W x 30mm H, 67ml - CY100L40W30H
-65%NEW
Molybdenum Crucible: 25.5mm OD x 19.5mm ID x 146mm DP - CM-D25H152
NEW
Thumbnail 1
Quartz Vacuum Melting Vessel for Induction Heating, Optional 60 or 80 mm Dia - SP-IHV
NEW
Quartz Platform (8.6'' L x 6.4'' W x 2'' H) for Placing Samples - QF-0806
-65%NEW
Thumbnail 1
Crucible Ceramic Fiber Heater: 8"I.D. x12" O.D. x 10"H with Cover, 1100C
-65%NEW