PTFE Cylindrical Liner with Lid for Hydrothermal Reactor - PTFE45D65H
HomeStore
PTFE45D65H is a PTFE liner with a lid to offer excellent chemical resistance under specified pressure and temperature conditions. There are holes with Dia. 0.35mm for insertion of thermocouple . This PTFE liner is compatible for the Hydrothermal Reactor
Specifications:
Material
  • PTFE (Polytetrafluoroethylene)
Working Temperature
  • -200 °C to 260 °C
Thermal Conductivity
  • 0.25 W/m K
Compressive Strength
  • 5 ~ 25 MPa
Dimensions
  • O.D: 45mm
  • I.D: 34mm
  • Height: 65 mm
  • Diameter of the Hole on the Lid: 0.35 mm
Application
  • This PEFE works perfectly with MTI's 100mL Hydrothermal Reactor up to 4MPa - GSL-500X-XX
Inspect your delivery:
No Warranty:
-65%
More Images
PTFE Cylindrical Liner with Lid for Hydrothermal Reactor - PTFE45D65H - Image 2
PTFE Cylindrical Liner with Lid for Hydrothermal Reactor - PTFE45D65H - Image 3
Specifications:
Material
Working Temperature
  • -200 °C to 260 °C
Thermal Conductivity
  • 0.25 W/m K
Compressive Strength
  • 5 ~ 25 MPa
Dimensions
  • O.D: 45mm
  • I.D: 34mm
  • Height: 65 mm
Application
Inspect your delivery:
No Warranty:
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • 0.25 W/m K
  • 5 ~ 25 MPa
  • O.D: 45mm
  • I.D: 34mm
  • Height: 65 mm