Precision Manual Diamond Wafer Scriber for Wafer Optional 4" - 12" - SYJ-DS100-LD
HomeStore
SPECIFICATIONS
Features
  • The cutting pressure is adjustable by the spring
  • Cutting size:
    • 100 x100 mm (4 x 4")
    • 200 x200 mm (8 x 8'')
    • 300 x300 mm (12 x 12'')
    • Max. The cutting thickness for single-crystal substrate: 1 mm
  • Made in Japan
Cutting Procedure
  • Adjust the height of the diamond scriber
  • Tuning the pressure of the spring
  • Placing the substrate
  • Scribing
  • Splitting the substrate
Replace Diamond Scriber
  • Move the slide unit to the diamond scriber replacement position and remove the guide rod
  • Turn the handle over 90 degrees to the left
  • Loosen the screw by using the hex wrench and remove the diamond scriber
  • Install the new diamond scriber and tighten the screw
  • Return the handle to the scribing position and set the guide rod
Product Dimensions
  •  SYJ-DS100: 210 mm (L) x 210 mm (W) x 140 mm (H)
  •     SYJ-DS200: 310 mm (L) x 310 mm (W) x 140 mm (H)
  •     SYJ-DS300: 410 mm (L) x 410 mm (W) x 140 mm (H)
Diamond cutting knife
  • One diamond knife is included with a dimension 13 mm (L) x 26 mm (W) x 5 mm (H)
  • Please click the picture let to order a replacement
The thickness of the Cutting Wheel
  • 0.65mm
Compliance
  • No UL is required because no electric
Warranty
  • One-year limited warranty with lifetime support
Operational video
Application Notes
  • The minimum size of the substrate is at least twice the thickness. Generally, it is 5 mm x 5 mm.
  • Replace the diamond scriber when dull
  • For long-term use, wipe the slitting unit guide rod periodically and put grease
Select Cutting Size
-65%
More Images
Precision Manual Diamond Wafer Scriber for Wafer Optional 4" - 12" - SYJ-DS100-LD - Image 2
SPECIFICATIONS
Features
  • Cutting size:
    • 100 x100 mm (4 x 4")
    • 200 x200 mm (8 x 8'')
    • 300 x300 mm (12 x 12'')
  • Made in Japan
Cutting Procedure
  • Placing the substrate
  • Scribing
  • Splitting the substrate
Replace Diamond Scriber
Product Dimensions
Diamond cutting knife
  • 0.65mm
Compliance
Warranty
Operational video
Application Notes
Product Information
Shipping & Returns
Description
    • 100 x100 mm (4 x 4")
    • 200 x200 mm (8 x 8'')
    • 300 x300 mm (12 x 12'')
  • 0.65mm
You may also like
-65%NEW
Thumbnail 1
Heavy Duty High Speed Abrasive Cut-off Saw with Two 10" SiC Cutting Blades - SYJ-30
-65%NEW
Thumbnail 1
Heavy Duty Cut-off Saw For Cutting Metallographic Sample up to 2" OD - SYJ50
-65%NEW
Thumbnail 1Thumbnail 2
CNC Dicing / Cutting Saw for 4" Max Wafer with Complete Accessories - SYJ-400
-65%NEW