Water Cold Three Rollers (Zirconia) Mill for High Viscosity Slurry, Paste - MSK-SFM-65
HomeStore
SPECIFICATIONS
Features
  • Efficient milling and dispersing of highly viscous materials by the sheer force
  • Compact design with easy operations
  • Water cooling system for each roll
Input Power
  • Single Phase, AC 208 - 240V, 50/60 Hz, single Phase
  • Power: 750 W
  • You may order aĀ 3000W transformerĀ to use at 110VAC at an extra cost
Milling Operations
  • Three-roll milling operation
  • Roller speed:
    • Left (Roll 1): 26 rpm
    • Center roll (Roll 2): 70 rpm
    • Right roll (Roll 3): 145 rpm
  • Roller spacing: It is adjustable manually from 0 - 5 mm
Milling Rolls
  • Roller material: zirconia rolls with a surface hardness of HSD 80
  • Roller length: 135 mm
  • Roller diameter: 65 mm
  • Material Feed Width: 65mm - 95mm
  • Cooling: water cooling for each roll
  • Heavy Duty Coolant Circulating Tank with PumpĀ is included, 5 5-Liter stainless steel tank with 1" drain port and 1/4" outlet port
Ā Pic. 1Ā Pic. 2
Compliance
  • CE certified
  • NRTL certification is available at an extra cost
Ā
More Images
Water Cold Three Rollers (Zirconia) Mill for High Viscosity Slurry, Paste - MSK-SFM-65 - Image 2
SPECIFICATIONS
Features
Input Power
  • Power: 750 W
Milling Operations
  • Three-roll milling operation
  • Roller speed:
    • Left (Roll 1): 26 rpm
    • Center roll (Roll 2): 70 rpm
    • Right roll (Roll 3): 145 rpm
Milling Rolls
  • Roller length: 135 mm
  • Roller diameter: 65 mm
Ā Pic. 1Ā Pic. 2
Compliance
  • CE certified
Ā
Description
  • Power: 750 W
  • Roller length: 135 mm
  • Roller diameter: 65 mm