1500ā„ƒ Compact Automatic Bottom Loading Furnace (6 x 6 x 6", L x D x H)  - KSL1500XBSA
HomeStore
KSL1500XBSA is a compact automatic bottom-loading furnace controlled by a laptop with a 6 x 6 x 6" heating chamber and max. working temperature of 1500 °C. The compact furnace can be placed in a standard glovebox and can be connected to a robot to achieve fully automated operation in an autonomous material research laboratory. Cooling fans are installed in the lower chamber to cool off the sample when it is lowered from the heated chamber.
SPECIFICATIONS
Power
  • 208 - 240 VAC, 50/60 Hz, single phase
  • Max. Power: 6 kW
  • KF40 feedthrough with a power cord for gloveboxes is available upon request at extra cost.
Heating chamber
  • 150mm(W) x 150mm(L) x 150mm(H), ( 6"x6"x6")
  • 1500°C grade SiC heating elements
  • Capacity: 3 Liters or 0.1 cubic ft
  • Thermocouple: S-type
Furnace Opening Clearance
  • 150mm Maximum
Working Temperature
  • 1400 °C, continuously
  • 1500 °C, < 30 minutes
  • Heating Rate: 10°C / minute
Temperature Controller
  • PID automatic control and auto-tune function
  • 50 programmable segments for precise control
  • Built-in protection for overheating or a broken thermocouple
  • Large digital control panel (48 x 96 mm) for easy operation
  • Temperature accuracy: +/- 1 °C
Remote Computer Control Software
(Optional at Extra Cost)
  • Temperature profile: heating, dwell time, and cooling up to 50 segments with accuracy +/- 1°C
  • RJ45 communication interface connects to a PC or a wireless router
  • Computer operation software is ONLY sold and pre-installed on a tested computer as a kit
  • Controls multiple units at the same time
Fast Cooling
  • Cooling rate may reach 20°C/Sec (1200°C/minute)
Compliance
  • NRTL orĀ CSAĀ certification is available upon request at extra cost.
Ā
-65%
More Images
1500ā„ƒ Compact Automatic Bottom Loading Furnace (6 x 6 x 6", L x D x H)  - KSL1500XBSA - Image 2
SPECIFICATIONS
Power
  • Max. Power: 6 kW
Heating chamber
  • Thermocouple: S-type
Furnace Opening Clearance
  • 150mm Maximum
Working Temperature
  • 1400 °C, continuously
  • 1500 °C, < 30 minutes
  • Heating Rate: 10°C / minute
Temperature Controller
(Optional at Extra Cost)
Fast Cooling
Compliance
Ā
Description
  • Max. Power: 6 kW
  • 150mm Maximum
  • 1400 °C, continuously
  • 1500 °C, < 30 minutes
  • Heating Rate: 10°C / minute
1500ā„ƒ Compact Automatic Bottom Loading Furnace (6 x 6 x 6", L x D x H) - KSL1500XBSA | MTI Online Store