500°C Convection Oven (1x1x1.2 meter 1200L) w/ Programmable Temperature Controller - KSL-500X-1200
HomeStore
SPECIFICATIONS:
Power 208-240V AC, 3 phase, 50/60Hz
19 kW
Working Temperature  450°C continuously
500°C < 30 minutes
Heating Rate <7°C/min (0~300°C);
<4°C/min (300~400°C);
<0.5°C/min ( 400 - 500°C)
Temperature Uniformity ± 2°C
Temperature Controller
30 segments programmable digital temperature controller with +/- 1°C accuracy
PID auto-tune function
Over-temperature and thermocouple break protection
RS485 PC communication is available at an extra cost.
Chamber
Stainless steel inner chamber with refractory fibrous thermal insulation
Dimensions: 1000 mm (L) x 1000 mm (W) x 1200mm (H) ( 39"x39"x47"H
Volume: 1200 L
Exhaust port: 1" diameter on top of the oven
5 stainless steel shelves with a maximum loading of 8 kg per shelf.
Thermocouple K type
Compliance
CE Certificate
NRTL or CSA Certificate is available upon request at extra cost.
-65%
More Images
SPECIFICATIONS:
19 kW
500°C < 30 minutes
<4°C/min (300~400°C);
<0.5°C/min ( 400 - 500°C)
Temperature Uniformity ± 2°C
Temperature Controller
PID auto-tune function
Chamber
Volume: 1200 L
Thermocouple K type
Compliance
CE Certificate
Description
19 kW
500°C < 30 minutes
<4°C/min (300~400°C);
<0.5°C/min ( 400 - 500°C)
Temperature Uniformity ± 2°C
You may also like
-65%NEW