  • Dimension: 12.5 mm OD; 10.5 mm ID; 25 mm Height
  • Shape: Cylindrical, as picture shown
  • Capacity: 2.9 ml
  • The anti-slip design in the covering lid to ensure the lid stays in place on the crucible
Materials
  • Purity: Al2O3 > 99.5%;  Fe2O3 < 0.01%
  • 100% impervious
  • Density: > 3.8 g/cm3
  • Max. working temperature: 1750 °C or 3180 °F
  • Note: Never heat and cool faster than 5 °C/min. Otherwise, the boat and/or crucibles may crack.
Assembly Dimensions
  • 100 mm L × 40 mm W × 31mm H
Please click here for more Possibilities with Ceramic Crucibles (Alumina, BN, Quartz, Zirconia, etc)
Alumina Crucibles / Boats
Boron Nitride Crucibles
Graphite Crucible
Graphite Crucible
Quartz Crucibles
Quartzwares (Crucibles, Boats, and Rods)
Y2O3 Crucible
Zirconia Crucibles / Boat
Molybdenum Crucible
Thermoelectric Testing Fixtures
Inspect your delivery:
Please check package for damages before accepting delivery.
-65%