SPECIFICATIONS
Input Power for Plasma
208 V - 240VAC, 50/60 Hz, < 1000W
RF Generator
Input Gas Pressure and Working Gases
40 PSI min. (0.055 Mpa)
Air, N2, Ar, He, or any mixed gases (no flammable and explosive gases)
Plasma Working Pressure
7- 10 PSI
Working Environment
Temperature: < 42°C
Humidity: ≤ 40%RH
No flammable gas
Sample Stage & Controller
X-Y two dimensions are driven by step motors and controlled by the CNC control box.
Z-axis is adjustable manually
The control box has an LCD display and the scanning program can be set by the function key
Max. scanning area: 200 (X direction) x 100 (Y direction) mm
One 500°C Max heating plate is installed on the CNC for sample heating.
One 4" diameter vacuum chunk can be replaced with the heating plate, which can hold thin wafers up to 6" diameter on the sample holder firmly
One vacuum pump is included to connect to the vacuum chuck
The whole system is placed on a heavy-duty mobile cart (600 x 600 x 900L mm)
Heating Plate
Max Temperature: 500°C
Voltage: AC 220V, 50 - 60 Hz (Can be used under 110V with a transformer)
Power: 1500W
Heating Area: 180 x 180mm
Dimensions & Net Weight
Coating Stage with Frame: 630 x 500 x 700 mm (W x D x H)
Plasma Generator: 390 x 500 x 220 mm (W x D x H)
CNC Controller: 390 x 400 x 180 (W x D x H)
Net weight: 55 kg
Warranty & Certificate
One-year limited warranty with lifetime support
CE certified
Operation Instructions
Application Notes
Option Part
Blue Adhesive Plastic Film (PVC) for Vacuum Chuck, EQ-ECO-519-LD
-65%
More Images
SPECIFICATIONS
Input Power for Plasma
RF Generator
40 PSI min. (0.055 Mpa)
Plasma Working Pressure
7- 10 PSI
Working Environment
Temperature: < 42°C
Humidity: ≤ 40%RH
No flammable gas
Sample Stage & Controller
Z-axis is adjustable manually
Heating Plate
Max Temperature: 500°C
Power: 1500W
Heating Area: 180 x 180mm
Dimensions & Net Weight
Net weight: 55 kg
Warranty & Certificate
CE certified
Operation Instructions
Application Notes
Option Part
Product Information
Shipping & Returns
Description
40 PSI min. (0.055 Mpa)
7- 10 PSI
Temperature: < 42°C
Humidity: ≤ 40%RH
Max Temperature: 500°C
Power: 1500W
Heating Area: 180 x 180mm
You may also like
-65%NEW