ZnO (11-20) A-plane 10x10x0.5mm, 1sp - ZOA101005S1
HomeStore
Specifications:
  • Single crystal ZnO
  • Size: 10mm x 10mm x 0.5mm
  • Orientation: (11-20) +/- 0.5 o, A-plane
  • Polish: One side polished (1sp)
  • Surface Roughness: < 5 A
  • Packed in 1000 class clean room with 100 class plastic bag
Typical Properties
Purity wt%
Impurity: wt%
> 99.99
Mg: <.0005 Al: < .0030 Si: 0.0030 Ti: .0010 Cu: < .0030 Fe: < 0.005 Ca: <.0005 Ag: < .0002
Crystal Structure
Hexagonal: a= 3.252Å, c = 5.313Å
Growth Method
Hydrothermal
Hardness
4 moh scale
Density
5.7 g/cm3
Melt Point
1975 oC
Specific Heat
0.125 cal/gm
Thermoelectric Constant
1200 mV /oK @ 300 oC
Thermal Conductivity
0.006 cal/cm/ oK
Thermal Expansion
2.90 x 10-6/oK
Transmission Range
0.4 - 0.6 m > 50% at 2 mm
Dislocation Density
<0001> plane <100 / cm2
Related Products
Other Crystal Wafer A-Z
Plasma Cleaner
 Wafer Containers
Dicing Saw
Film Coater
-65%
Specifications:
  • Single crystal ZnO
  • Size: 10mm x 10mm x 0.5mm
  • Surface Roughness: < 5 A
Typical Properties
Purity wt%
Impurity: wt%
> 99.99
Crystal Structure
Growth Method
Hydrothermal
Hardness
4 moh scale
Density
5.7 g/cm3
Melt Point
1975 oC
Specific Heat
0.125 cal/gm
Thermoelectric Constant
1200 mV /oK @ 300 oC
Thermal Conductivity
0.006 cal/cm/ oK
Thermal Expansion
2.90 x 10-6/oK
Transmission Range
0.4 - 0.6 m > 50% at 2 mm
Dislocation Density
<0001> plane <100 / cm2
Related Products
Other Crystal Wafer A-Z
Plasma Cleaner
 Wafer Containers
Dicing Saw
Film Coater
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Size: 10mm x 10mm x 0.5mm
  • Surface Roughness: < 5 A
1200 mV /oK @ 300 oC
0.4 - 0.6 m > 50% at 2 mm
You may also like
-65%NEW
Thumbnail 1
LiAlO2 (001 ) 5x5x0.5mm, 1sp
-65%NEW
Thumbnail 1Thumbnail 2
YAlO3 (010) 10x10x0.5mm, 1 side polished
-65%NEW
Thumbnail 1
LSAT (110), 5x5x0.5mm, 1sp
NEW
Silicon-on-Sapphire (11-02, R Plane ), 100mm Dia x 0.46mm,1sp, Film: 1.0 um thick
-65%NEW
Si (111) 10x10x0.5mm, 2SP, P type undoped, R>1000 ohm-cm
-65%NEW
Silicon-on-Sapphire (11-02, R Plane ), 100mm Dia x 0.46mm,1sp, Film: 0.6 um thick
-65%NEW
Ni Single Crystal Substrate, <110>, 5x5 x 1.0 mm, 1 side polished
NEW
NdGaO3(110)15x15x0.5mm,1sp
-65%NEW
Si (110) 10x10x0.5mm, 1SP, N type undoped, R >1000 ohm-cm - SiUe101005S1R1000
LiTaO3 optical grade, X-cut, 10x10x0.5mm, 1 SP - LTOX101005S1
TiO2 (011) 10x5x0.5mm, 1sp - TOg100505S1
-65%NEW
MgO Single Crystal Substrate,(110) 1"x0.5mm,1sp