1.6T Lamination Press 200°C w/ Precision Pressure Controller Optional 12x12" or 20"x20" - YLJ-HP-200L
HomeStore
SPECIFICATIONS:
Pneumatic Press
  • Max. Load: 1.6 T ( 1600 Kg or 150KN)
  • Pneumatic cylinder travel distance 200 mm Max.
  • Working area: optional 300 x 300 mm ( 12"x12") or 500 x 500 mm ( 20"x20")
  • Max. working height: 0 - 110 mm
  • Driven by any standard air compressor or inert gas tank, which is not included. 0.2 ~ 0.8 MPa of air pressure supply is needed. Please click the picture below to order.
  • Pic1. Pic2.
Heating Plates
  • Two heating plates with two independent single-point temperature controllers
  • Single point PID temperature control with +/- 1 ºC accuracy
  • Heated plate area: optional 300 x 300 mm ( 12"x12") or 500 x 500 mm ( 20"x20")
  • Max. working temperature: 200 °C (continuous)
  • Heating Rate: < 3 °C/ minute
  • Power: 208 - 240 V (50/60 Hz), 3000 W, single phase
Pressure Controller
  • Pneumatic cylinder bore size 125 mm diameter.
  • 30 segments programmable. (max working time: 9999 minutes for each segment)
  • Pressure Accuracy: +/- 0.5 kg
Control Panel
    • Temperature program up to 30 segments
    •  Pressure setting
Compliance
  • CE approved
  • NRTL or CSA certification is available upon request at an extra cost
Select Plate area
More Images
1.6T Lamination Press 200°C w/ Precision Pressure Controller Optional 12x12" or 20"x20" - YLJ-HP-200L - Image 2
1.6T Lamination Press 200°C w/ Precision Pressure Controller Optional 12x12" or 20"x20" - YLJ-HP-200L - Image 3
SPECIFICATIONS:
Pneumatic Press
  • Pic1. Pic2.
Heating Plates
  • Heating Rate: < 3 °C/ minute
Pressure Controller
Control Panel
    •  Pressure setting
Compliance
  • CE approved
Product Information
Shipping & Returns
Description
You may also like
NEW
Thumbnail 1Thumbnail 2
Magnetic De-ironing Filtration System (5L) for Battery Electrode Slurry - MSK-FT02
-65%NEW
Thumbnail 1Thumbnail 2
-65%NEW
-65%NEW
Automatic Precision Electrolyte Injection Station for Micro/Pouch/Cylinder Batteries - MSK-113-A
-65%NEW
Compact Vacuum Electrolyte Injection System for Pouch and Cylinder Cells - MSK-113-CP
-65%NEW
Thumbnail 1
-65%NEW
Compact Roll to Roll Coater w/ 160mm Max. Width & 6 Optional Coating Heads (Combination)-MSK-AFA-200
-65%NEW
5 Channel Automatic Battery Sorter/ Battery Selector for 18650, 26650 or 21700 Cell - MSK-BS-LD
-65%NEW