HomeStore
SPECIFICATIONS
O.D 50mm ±0.5mm (1.97")
I.D 43.5mm ±0.5mm (1.71")
Tube Length 230mm (9")
Max. Operating Temperature 1200ĀŗC
Application Notes
  • For vacuum sealing, please choose vacuum flanges at the related products below
  • Vacuum pressures may only be safely used up to 1000°C
  • Quartz tubes are designed for using under vacuum and low pressure <Ā 0.2 bars / 3 psi / 0.02 MPa
  • You may order some Refractory Material to support the crucible, and an Alumina Crucible Lid (45mm dia)
Inspect your delivery:
Please check the package for damages before accepting delivery.
-65%
SPECIFICATIONS
O.D 50mm ±0.5mm (1.97")
I.D 43.5mm ±0.5mm (1.71")
Tube Length 230mm (9")
Application Notes
Inspect your delivery:
Product Information
Shipping & Returns
Description
O.D 50mm ±0.5mm (1.97")
I.D 43.5mm ±0.5mm (1.71")
Tube Length 230mm (9")