Brushless DC Pump for EQ-KJ5000, MTI-BLDC-P2400
SPECIFICATIONS
Power Supply 24 V DC
Power 100W
Pressure 36 PSI
Flow Rate 16 L/min
Troubleshooting
  • No pumping the water out when switch it on
    • Solution: Took the pump apart and re-assembled and screwed it to test again.
Water Pump (high-efficiency Hitachi compressor) for EQ-KJ5000, MTI-KJ-PUMP
SPECIFICATIONS
Power Supply 100V  50/60Hz
Volume 6.45 ml/rev
Cooling Capacity
840 w
2864 BTU/h
Select Replacement Part Model
-65%
Brushless DC Pump for EQ-KJ5000 -KJ50-Pump
More Images
Brushless DC Pump for EQ-KJ5000 -KJ50-Pump - Image 2
We provide replacement parts of for EQ-KJ5000, please contact us before placing ordering.
Power Supply 24 V DC
Power 100W
Pressure 36 PSI
Flow Rate 16 L/min
Troubleshooting
Power Supply 100V  50/60Hz
Volume 6.45 ml/rev
Cooling Capacity
840 w
2864 BTU/h
Product Information
Shipping & Returns
Description
Power Supply 24 V DC
Power 100W
Pressure 36 PSI
Power Supply 100V  50/60Hz