Re-fused Quartz Tube: 216 OD x 206 IDx 1524L mm(8.5"OD x 8.1" x 60"L) for DIY Tube Furnace - TQ85D1524
HomeStore
SPECIFICATIONS
O.D 216mm ±0.5mm (8.50")
I.D 206mm ±0.5mm (8.11")
Tube Length 1524mm (60")
Max. Operating Temperature 1200ĀŗC
Application Notes
  • Note: The surface finish is not very smooth due to the manufacturing process
Ceramic Crucibles ( Alumina, Quartz and Zirconia etc )
Inspect your delivery:
Please check the package for damages before accepting delivery.Ā
-65%
SPECIFICATIONS
O.D 216mm ±0.5mm (8.50")
I.D 206mm ±0.5mm (8.11")
Tube Length 1524mm (60")
Application Notes
Inspect your delivery:
Product Information
Shipping & Returns
Description
O.D 216mm ±0.5mm (8.50")
I.D 206mm ±0.5mm (8.11")
Tube Length 1524mm (60")
You may also like
NEW
Thumbnail 1
Inert Gas Regulator, Two Stage Brass 0-100 psi Analytical Cylinder Regulator - CGA-580-LD
NEW
Thumbnail 1
-65%NEW
Thumbnail 1Thumbnail 2
Seamless Stainless Steel Tube: 1/4" OD x79"L (2000mm) for Gas Delivery (2 pcs/package) - SS14Tube
-65%NEW
Fuse Holder for cylinder type fuse - FA-FH-4A-UL-LD
-65%NEW
TE CONNECTIVITY CIRCUIT BREAKER, HYD-MAG, 2P, 277V, 40A -FA-F-40A-UL-LD
-65%NEW