Quartz Tube: 130 ODx120 IDx1400L mm (5"x 55") for DIY Tube Furnace - TQ5D1400
HomeStore
SPECIFICATIONS
O.D 130mm ±0.5mm (5.12")
I.D 120mm ±0.5mm (4.72")
Tube Length 1400mm (55")
Max. Operating Temperature 1200ÂșC
Application Notes
Ceramic Crucibles ( Alumina, Quartz and Zirconia etc )
Inspect your delivery:
Please check package for damages before accepting delivery.
-65%
SPECIFICATIONS
O.D 130mm ±0.5mm (5.12")
I.D 120mm ±0.5mm (4.72")
Tube Length 1400mm (55")
Application Notes
Inspect your delivery:
Product Information
Shipping & Returns
Description
O.D 130mm ±0.5mm (5.12")
I.D 120mm ±0.5mm (4.72")
Tube Length 1400mm (55")
Quartz Tube: 130 ODx120 IDx1400L mm (5"x 55") for DIY Tube Furnace - TQ5D1400 | MTI Online Store