Quartz Tube: 25 OD x 22 ID x 1500 L mm (1"Dx59"L) for DIY Tube Furnace - TQ25D1500LD
HomeStore
SPECIFICATIONS
O.D 25mm ±0.5mm (1")
I.D 22mm ±0.5mm (0.86")
Tube Length 1500mm (59")
Max. Operating Temperature 1200ÂșC
Click here for SDS
Application Notes
  • For vacuum sealing, please choose vacuum flanges from the related products below
  • This quartz tube is excellent for DIY tube furnaces below 1200°C
  • Vacuum pressures may only be safely used up to 1000°C
  • Quartz tubes are designed for use under vacuum and low pressure < 0.2 bars / 3 psi / 0.02 MPa
Inspect your delivery:
Please check the package for damage before accepting delivery.
-65%
SPECIFICATIONS
O.D 25mm ±0.5mm (1")
I.D 22mm ±0.5mm (0.86")
Tube Length 1500mm (59")
Click here for SDS
Application Notes
Inspect your delivery:
Product Information
Shipping & Returns
Description
O.D 25mm ±0.5mm (1")
I.D 22mm ±0.5mm (0.86")
Tube Length 1500mm (59")