SiC-coated High Purity Graphite Tube: 2.5"OD x 2"ID x 24" Length (63.5ODx50IDx620L, mm),  TG-60D-24L-LD
HomeStore
Specifications:
  • O.D: 2.5 " +/- 0.05'' (63.5mm)
  • I.D: 2.00'' +/- 0.05'' (50.8mm)
  • Length: 24" (620mm)
  • Purity: > 99.999%
  • Manufacture Method: Extruded
Typical Properties
PROPERTY US VALUE METRIC VALUE
  Particle Size 0.008   in 0.02032   cm
  Density 0.060   lb/in 3 1.65   gr/cm 3
  Flexural Strength 3700   psi 25.5   mpa
  Compressive Strength 6000   psi 41.4   mpa
  Resistivity 3.2   ohm/inx10 -4
  CTE 0.6   in/in °F x 10 -6 1.1   Microns/m °C
  Temperature (Air) 750   °F 399   °C
  Temperature (Inert) 5000   °F 2760   °C
  Ash Content less than 50   ppm
please click the picture below to choose one crucible boat:
Ceramic Crucibles ( Alumina, Quartz and Zirconia etc )
Inspect your delivery:
Please check the package for damages before accepting delivery.
-65%
Specifications:
  • Length: 24" (620mm)
  • Purity: > 99.999%
  • Manufacture Method: Extruded
Typical Properties
PROPERTY US VALUE METRIC VALUE
  Resistivity 3.2   ohm/inx10 -4
  Ash Content less than 50   ppm
Inspect your delivery:
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Length: 24" (620mm)
  • Purity: > 99.999%
SiC-coated High Purity Graphite Tube: 2.5"OD x 2"ID x 24" Length (63.5ODx50IDx620L, mm), TG-60D-24L-LD | MTI Online Store