3.15" x 40" (80 OD x 70 ID x 1000mm L) Alumina Ceramic Tube - TA80D1000
HomeStore
3.15" OD larger diameter Alumina tube is made of high purity 99% Al2O3 material. Such alumina tube can be used at operating temperatures to 1700 oC in both oxidizing and reducing atmospheres. Tubes have been evacuated to 10-7 Torr at room temperature.
SPECIFICATIONS
O.D 3.15" +/- 0.04    (80.4 +/- 1 mm)
I.D 2.93" +/- 0.04    (70 +/- 1 mm)
Tube Length 1000 mm
Detailed dimension drawing
Max. Working Temperature 1700 °C (3092°F)
Purity > 99%
Warning
  • Please don't use an alumina tube under a vacuum at a temperature > 1500 oC.
  • Please always keep the heating or cooling rate less than 5oC/ minute.
  • Please keep the heating gradient less than 10oC/ minute to avoid cracking.
Application Notes
                           Ceramic Crucibles ( Alumina, Quartz and Zirconia etc )
Inspect your delivery:
Please check package for damages before accepting delivery.
SPECIFICATIONS
Tube Length 1000 mm
Detailed dimension drawing
Purity > 99%
Warning
Application Notes
Inspect your delivery:
Product Information
Shipping & Returns
Description
Tube Length 1000 mm
Purity > 99%
You may also like
NEW
Thumbnail 1
Inert Gas Regulator, Two Stage Brass 0-100 psi Analytical Cylinder Regulator - CGA-580-LD
NEW
Thumbnail 1
-65%NEW
Thumbnail 1Thumbnail 2
Seamless Stainless Steel Tube: 1/4" OD x79"L (2000mm) for Gas Delivery (2 pcs/package) - SS14Tube
-65%NEW
Fuse Holder for cylinder type fuse - FA-FH-4A-UL-LD
-65%NEW
TE CONNECTIVITY CIRCUIT BREAKER, HYD-MAG, 2P, 277V, 40A -FA-F-40A-UL-LD
-65%NEW