2" x 27" (50 OD x 42 ID x 700mm L) Alumina Ceramic Tube - TA50D700
HomeStore
2" O.D alumina tubeĀ can be used at operating temperature up toĀ 1700Ā oC in both oxidizing and reducing atmospheres. Tubes have been evacuated to 10-7 Torr. It proves inert for carbon and refractory metals in many severe situations.
SPECIFICATIONS
Ā
Purity Al2O3 > 99%, SiO2 < 0.25%, CaO+MgO < 0.3%
O.D 2"Ā +/- 0.05 (51.5 mm)
I.D 1-2/3" +/- 0.05Ā (41.8 mm)
Tube Length 700 mmĀ
Detailed dimension drawing
Warning
  • Gas pressure shall be < 200 ccm
  • Max heating or cooling rate < 5°C/ minute.
  • Please handle the tube carefully. No warranty for the tube.
Application Notes
Inspect your delivery:
Please check the package for damages before accepting delivery.
SPECIFICATIONS
Ā
O.D 2"Ā +/- 0.05 (51.5 mm)
I.D 1-2/3" +/- 0.05Ā (41.8 mm)
Tube Length 700 mmĀ
Detailed dimension drawing
Warning
Application Notes
Inspect your delivery:
Product Information
Shipping & Returns
Description
O.D 2"Ā +/- 0.05 (51.5 mm)
I.D 1-2/3" +/- 0.05Ā (41.8 mm)
Tube Length 700 mmĀ
2" x 27" (50 OD x 42 ID x 700mm L) Alumina Ceramic Tube - TA50D700 | MTI Online Store