2.36" x 2 1/8" (60 OD x 54 ID x 790mm L) Alumina Ceramic Tube - TA-60D-M790-LD
HomeStore
SPECIFICATIONS
Purity Al2O3 > 99.8%
Density > 3.91 g /cm3
I.D 2-1/8"+/- 0.02 (53.5 +/- 0.5 mm)
O.D 2.36"+/- 0.02 (60 +/- 0.5 mm)
Length 790 mm (31.1")
Detailed demension drawing
Max. working temperature 1750 oC
Warning
  • Please don't use alumina tube under vacuum at temperature > 1500 oC
  • Mcdanel strongly recommends keep ramp rate less than 100oC/ hour
  • Please keep theral gradient less than 100oC/ inch to avoids cracking
Application Notes
Ceramic Crucibles ( Alumina, Quartz and Zirconia etc )
Inspect your delivery:
Please check package for damages before accepting delivery.
-65%
SPECIFICATIONS
Purity Al2O3 > 99.8%
Density > 3.91 g /cm3
Length 790 mm (31.1")
Detailed demension drawing
Warning
Application Notes
Inspect your delivery:
Product Information
Shipping & Returns
Description
Purity Al2O3 > 99.8%
Length 790 mm (31.1")
2.36" x 2 1/8" (60 OD x 54 ID x 790mm L) Alumina Ceramic Tube - TA-60D-M790-LD | MTI Online Store