2 3/8" x 48" (60 OD x 50 ID x 1200mm L) Alumina Ceramic Tube - TA-60D-M1200
HomeStore
SPECIFICATIONS
Purity Al2O3 > 99%, SiO2 < 0.25%, CaO+MgO < 0.3%
Density > 3.91 g /cm3
I.D 1.97"+/- 0.079 (50 +/- 4 mm)
O.D 2-3/8"+/- 0.094 (60.6 +/- 4 mm)
Length 1200 mm (48"")
Detailed dimension drawing
Max. working temperature 1700 °C (3092°F)
Warning
  • Do NOT use an alumina tube under a vacuum at a temperature > 1500°C.
  • Max heating or cooling rate < 5°C/ minute.
  • Please keep the thermal gradient less than 100°C/ inch to avoid cracking.