2" x 48" (50 OD x 40 ID x 1200mm L) High Purity Alumina Ceramic Tube - TA-50D-M1200
HomeStore
2"Ā larger diameter Alumina tube is made with high purity Al2O3Ā material. Such anĀ alumina tube can be used at operating temperatures to 1700 oC in both oxidizing and reducing atmospheres. Tubes can be evacuated to 10-4Ā Torr via turbopump. It proves inert toĀ carbon and refractory metals in many severe situations.
SPECIFICATIONS
Purity Al2O3 > 99%, SiO2 < 0.25%, CaO+MgO < 0.3%
O.D 51mmĀ  + /- 1 mm
I.D 40mm +/- 2mm
Tube Length 1200 mmĀ
Detailed dimension drawing
Warning
  • Gas pressure shall be < 200 ccm
  • Max heating or cooling rate < 5°C/ minute.
  • Please handle the tube carefully. No warranty for the tube.
Application Notes
Ceramic Crucibles ( Alumina, Quartz and Zirconia etc )
Inspect your delivery:
Please check the package for damages before accepting delivery.
-65%
SPECIFICATIONS
O.D 51mmĀ  + /- 1 mm
I.D 40mm +/- 2mm
Tube Length 1200 mmĀ
Detailed dimension drawing
Warning
Application Notes
Inspect your delivery:
Product Information
Shipping & Returns
Description
O.D 51mmĀ  + /- 1 mm
I.D 40mm +/- 2mm
Tube Length 1200 mmĀ
You may also like
NEW
Thumbnail 1
Inert Gas Regulator, Two Stage Brass 0-100 psi Analytical Cylinder Regulator - CGA-580-LD
NEW
Thumbnail 1
-65%NEW
Thumbnail 1Thumbnail 2
Seamless Stainless Steel Tube: 1/4" OD x79"L (2000mm) for Gas Delivery (2 pcs/package) - SS14Tube
-65%NEW
Fuse Holder for cylinder type fuse - FA-FH-4A-UL-LD
-65%NEW
TE CONNECTIVITY CIRCUIT BREAKER, HYD-MAG, 2P, 277V, 40A -FA-F-40A-UL-LD
-65%NEW