Digital Micrometer Adjustable Film Applicator - 250mm with PTFE Slurry Slot (180mm Coating Width) - SEKTQ250D-SR
HomeStore
SEKTQ250D-SR is a unique wet film applicator 250mm with a PTFE slurry slot (180mm coating width) and a stainless steel doctor blade frame. Dual micrometer heads are included for knife blade adjustment and the operator can set the blade clearance by adjusting the digital micrometers. It is an excellent tool to make a quality film for material research laboratories to make ceramic tape casting, battery electrodes, and various coating at a lower cost.
SPECIFICATIONS:
Features
  • Dual digital micrometers are built-in to adjust the wet film thickness between 0 - 5000 microns.
  • Built-in PTFE slurry slot with 180mm coating width to make coating material evenly distributed ahead of the blade.
  • The PTFE buffering pads are installed on the bottom of the doctor's blade to reduce friction.
Digital Micrometers
  • Digital Micrometer Head 1" Travel
  • Reads to 0.001 mm (50 millionths of an inch)
  • 0.003 mm accuracy
  • Instant inch/millimeter conversion
Replacement
  • Purchase spare springs for a replacement here.
Related Products
Roll to Roll Coater More Film applicators Slurry Mixing  Tape Casting Coaters
Film applicator(doctor blade)and accessory
-65%
More Images
Digital Micrometer Adjustable Film Applicator - 250mm with PTFE Slurry Slot (180mm Coating Width) - SEKTQ250D-SR - Image 2
Digital Micrometer Adjustable Film Applicator - 250mm with PTFE Slurry Slot (180mm Coating Width) - SEKTQ250D-SR - Image 3
SPECIFICATIONS:
Features
Digital Micrometers
  • 0.003 mm accuracy
Replacement
Related Products
Description
  • 0.003 mm accuracy
You may also like
-65%NEW
Thumbnail 1
Lab Utility 20ml Syringe with Luer Lock Needle for Filling Electrolyte - Syringe20
-65%NEW
Thumbnail 1Thumbnail 2
Mini Centrifuge, Blue Lid, 6000 RPM with 16 Adaptors & 8 Tubes, 100-240VAC - VTC-1008-B-LD
-65%NEW
Thumbnail 1
200°C 20ml Heatable Glass Syringe with Temperature Control Unit for Spin Coater - Syringe20-GLH
-65%NEW
Ni-SS Pulling Cable Set for Dip Coaters PTL-HT, PTL-Cable-HT
-65%NEW
Thumbnail 1Thumbnail 2
High Vacuum Chamber (18"x17" x20") with Window For DIY Sputtering coating system - HVC-SS
NEW
Capsule Slip Ring FOR VTC-3HD, VTC-1RF, MTI-PSC-CSP
-65%NEW