24V DC Oilless Vacuum Pump for MSK-AFA-HC100 - EQ-OFP-24V
HomeStore
Specifications
Features
  • Compact design andĀ Low noise and vibration
  • For light evacuation application
  • Low voltage application for Ar glove box application.
  • Safe to use without NRTL certification.
Compatible Machine
Voltage
  • 24VDC input
  • Power 75W
  • Power input connector: 4-pinĀ aviation connector
Port Connection 8mm O.D. fitting
Production Dimension 87 L x 147 D x 105 H (mm)
A total of 170 mm height is desirable for leaving some clearance for the tube and cable.
Warning
  • Pumping of corrosive or explosive media.
  • Pumping of condensing vapors.
  • Pumping of liquids.
  • Pumping of dust.
  • Operation with improper high levels of insulated heat input.
  • Operation in potentially explosive areas.
-65%
Specifications
Features
Compatible Machine
Voltage
  • 24VDC input
  • Power 75W
Warning
  • Pumping of liquids.
  • Pumping of dust.
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • 24VDC input
  • Power 75W