Sealing Flange for Single EndTube with 1/4" T/C Feedthrough & Vacuum Valve for 100 mm dia.- FG-100TCV
This is a sealing flange with 1/4" ID fitting and valve for one end of OD 100 mm diameter tube. One 1/4" diameter thermal couple or ceramic tube can be inserted into processing tube through flange with vacuum sealed. It can be used for calibrating or controlling tube furnace temperature under vacuum condition, or measure sample electronic properties at high temperature.
SPECIFICATIONS
Features |
Warning |
| Optional |
Please click the picture above to choose other size flange from 1" to 11" |
SPECIFICATIONS
Features |
Warning |
| Optional |
Description