HomeStore
Design Diagram and Configuration
SPECIFICATIONS
Power
  • AC380V±10%, three-phase, 50/60Hz, 28 kW (AC220V, three-phase can be provided upon request)
Coating Mode
  • Continuous coating
Coating Thickness
Roller Width
  • 200 mm
Substrate Width
  • Max. 180 mm
Coating Speed
  • 0.1 - 2 m/min
Main Driving Motor
  • Servo Motor
  • Steel roller diameter: 80 mm
Slot Die
  • Coating width: 50-160 mm by changing shims
  • SingleĀ  layer coating, fixing type
  • One set of shims are included, the open mouth is determined by customer.Ā
  • Temperature: Max. 100ā„ƒ, power:1 kw (for each)
  • Movement: Pneumatic sliding and manual adjustment
  • Steel coating roller: Ф80mm, flatness accuracy: ≤3μm
Convection Oven
  • For convection oven (0), length 0.5 mm, 2 kW
  • For convection oven (1,2,3,4), length 1 m, each 4 kW
  • Max. 130 ā„ƒ
  • Electrical heating and generate convection air flow for drying
Syringe Pump
  • MSK-151-H100 (customized)
  • Driver: step motor + screw rod
  • SS304, effective volume: 50 mL (I.D. of syringe is Ф25mm)
  • Pump speed: 0.4-60 ml/min
  • Size: L350 x W200 x H500mm, ~15 kg
  • Four units for the whole system
Tension Control Roller
  • Swing roller
  • Tension force: Max. 120 N
  • Precise adjusting valve
Guiding Roller
  • Diameter: Ф80mm
  • Al roller surface with Cr coating treatment and anodizationĀ
Winding/Unwinding Rollers
  • 3" diameter for roll loading/unloading
  • Max roll diameter for loading: Ф400mm
  • Max. loading weight: 50 kg
  • Alignment accuracy: ±1mm
Dimension
  • L6360*W900*H2100mm
Total Weight
  • ~3800 kg
Ā
More Images
SPECIFICATIONS
Power
Coating Mode
  • Continuous coating
Coating Thickness
Roller Width
  • 200 mm
Substrate Width
  • Max. 180 mm
Coating Speed
  • 0.1 - 2 m/min
Main Driving Motor
  • Servo Motor
  • Steel roller diameter: 80 mm
Slot Die
Convection Oven
  • Max. 130 ā„ƒ
Syringe Pump
  • MSK-151-H100 (customized)
  • Pump speed: 0.4-60 ml/min
Tension Control Roller
  • Swing roller
  • Tension force: Max. 120 N
  • Precise adjusting valve
Guiding Roller
  • Diameter: Ф80mm
Winding/Unwinding Rollers
  • Max. loading weight: 50 kg
  • Alignment accuracy: ±1mm
Dimension
  • L6360*W900*H2100mm
Total Weight
  • ~3800 kg
Ā
Description
  • 200 mm
  • Max. 180 mm
  • Steel roller diameter: 80 mm
  • Diameter: Ф80mm
  • Alignment accuracy: ±1mm