Roll-to-Roll Hot Laminator for Tri-Layer Composite (W: 200 mm, Max. 120ā„ƒ,  0.6 T) - MSK-BSL-H200
HomeStore
SPECIFICATIONS:
Power
  • Ā AC220V±10%, 50/60Hz, single phase, 3.75 kW
Rollers
  • One stainless-steel roller, Ф120mm
  • One rubber roller, Ф120mm
Laminating Width
  • The roller width is 200 mm
  • The maximum width for lamination layers is 180 mm
Laminating Speed
  • Max. 1m/min
Lamination PressureĀ
  • Max. 0.6 T
Ā Lamination Gap
  • Max. 2 mm (gauge resolution is 1 um)
Lamination Temperature
  • Max. 120ā„ƒ (adjustable)
Winding Roller Diameter
  • Max. Ф200mm
  • Carboard diameter is 3" for loading on winding/unwinding roller
Machine Size
  • L1000 x W860 x H1500mm
Weight
  • ~600 kg
Compliance
  • NRTL or CSA certification is available upon request at the extra cost
Ā
-65%
More Images
Roll-to-Roll Hot Laminator for Tri-Layer Composite (W: 200 mm, Max. 120ā„ƒ,  0.6 T) - MSK-BSL-H200 - Image 2
Roll-to-Roll Hot Laminator for Tri-Layer Composite (W: 200 mm, Max. 120ā„ƒ,  0.6 T) - MSK-BSL-H200 - Image 3
Roll-to-Roll Hot Laminator for Tri-Layer Composite (W: 200 mm, Max. 120ā„ƒ,  0.6 T) - MSK-BSL-H200 - Image 4
Roll-to-Roll Hot Laminator for Tri-Layer Composite (W: 200 mm, Max. 120ā„ƒ,  0.6 T) - MSK-BSL-H200 - Image 5
SPECIFICATIONS:
Power
Rollers
  • One rubber roller, Ф120mm
Laminating Width
  • The roller width is 200 mm
Laminating Speed
  • Max. 1m/min
Lamination PressureĀ
  • Max. 0.6 T
Ā Lamination Gap
Lamination Temperature
  • Max. 120ā„ƒ (adjustable)
Winding Roller Diameter
  • Max. Ф200mm
Machine Size
  • L1000 x W860 x H1500mm
Weight
  • ~600 kg
Compliance
Ā
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • One rubber roller, Ф120mm
  • The roller width is 200 mm
  • Max. Ф200mm
Roll-to-Roll Hot Laminator for Tri-Layer Composite (W: 200 mm, Max. 120ā„ƒ, 0.6 T) - MSK-BSL-H200 | MTI Online Store