Compact RF Generator 13.56 MHz 300W with Auto Matching Network for DIY RF Sputtering - RF-300I-LD
HomeStore
RF-300I is a compact 300W auto-match RF generator with 13.56Mhz frequency, which integrated the auto-matching network together with 13.56 MHz RF Generator into one unit and made installation and operation much easier. It can be operated with MTI magnetron sputtering source to DIY a small RF film coater at a flexible budget.
SPECIFICATIONS:
Input Power
  • 220VAC, 50/60Hz or 110VAC, 60Hz selectable
  • Max. current: 1.5A
RF Power Generator
with auto-matching
  • Output Power: 5 -300W adjustable with ± 1% stability
  • RF frequency: 13.56 MHz ±0.005% stability
  • Matching: Automatic with variable air capacitor
  • Cooling: Air cooling
  • Noise: <50 dB
  • Power: 110 -240VAC, 50/60Hz
  • Dimension: 400 W x 450 D x 80 H, mm
Dimension
Optional Accessories
Click here to order
  • You may order 2" High Vacuum Magnetron Sputter Source For DIY RF & DC Sputtering Coater  together with RF power supply for immediate use
  • High Vacuum Quick Disconnect is included when you order 300W RF generator together with the 2" sputtering source.
  • High Vacuum Quick Disconnect with 0.75" ID (compatible with HVMSS-SPC-2). Use this component to install the HVMSS-SPC-2 sputtering tool onto the baseplate (up to 1” thick) of a vacuum chamber with 1” diameter through-hole
  • 148 cm RF cable is recommended with extra cost (click Pic. right 1 to order)
-65%
More Images
Compact RF Generator 13.56 MHz 300W with Auto Matching Network for DIY RF Sputtering - RF-300I-LD - Image 2
SPECIFICATIONS:
Input Power
  • Max. current: 1.5A
RF Power Generator
with auto-matching
  • Cooling: Air cooling
  • Noise: <50 dB
  • Power: 110 -240VAC, 50/60Hz
Dimension
Optional Accessories
Click here to order
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Max. current: 1.5A
You may also like
-65%NEW
Thumbnail 1
500W DC Plasma Sputtering Power Supply with Optional Magnetron Sputtering Head - DC-500-LD
NEW
Thumbnail 1
High Vacuum Feedthrough (Quick Connector) - EQ-FT-QC
NEW
Stainless Steel Bubbler for CVD Liquid Precursors (150, 300, 600 or 1000ml) - BLSS
-65%NEW
ALD Valve, 3-Port, C Pattern, 1/4 in. Female VCR Fittings, 6LVV-ALD3TC333P-C
-65%NEW
ALD Valve, 1/4 in. Female VCR, SC-01, NC Actuator - 6LVV-ALD3FR4-P-C-LD
-65%NEW
RF Cable with SL16 male Connectors - SPC-Cable
-65%NEW
Thumbnail 1Thumbnail 2
2" High Vacuum Magnetron Sputter Source with Flexible Head & Quick Connector - HVMSS-SPC-2F