Precision Evaporation Power Source up to 300W & DC5V for DIY PVD - GSL-DZ300-LD
HomeStore
GSL-DZ300 is a precision evaporation power source up to 5VDC and 300W with 0.1% accuracy for DIV of PVD coater via resistance heating. The power source is digital control by either manual or automation. You can make your own PVD coater by connecting the power source with tungsten crucible
SPECIFICATIONS:
Input Power
  • Input voltage: 208 - 240 VAC 50/60 Hz, single-phase, 300W
  • Power cable included without the plug
  • 110VAC version is available upon request
Output Power
  • Voltage: 0 - 5VDC
  • Current: 0 - 300A
  • Power: 300W Max.
Control Panel
  • 4/3" touch screen control panel
  • Constant Voltage or constant current mode is selectable
  • Control accuracy: +/- 0.2%
  • Response time: < 5 ms
  • Soft start: 1 - 10 S
  • Timer: 65535 S
  • Protection: Built-in over-voltage and overcurrent protection.
  • RS485 port: Built-in for remote operation
Optional
  • Temperature Monitor and thermal couple may built-in upon request
  • Tungsten basket and boat are available upon request
  • (optional)
Compliance
  • CE Certified
  • NRTL or CSA certification is available upon request at the extra cost.
More Images
Precision Evaporation Power Source up to 300W & DC5V for DIY PVD - GSL-DZ300-LD - Image 2
SPECIFICATIONS:
Input Power
Output Power
  • Voltage: 0 - 5VDC
  • Current: 0 - 300A
  • Power: 300W Max.
Control Panel
  • Control accuracy: +/- 0.2%
  • Response time: < 5 ms
  • Soft start: 1 - 10 S
  • Timer: 65535 S
Compliance
  • CE Certified
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Voltage: 0 - 5VDC
  • Current: 0 - 300A
  • Power: 300W Max.
  • Control accuracy: +/- 0.2%
Precision Evaporation Power Source up to 300W & DC5V for DIY PVD - GSL-DZ300-LD | MTI Online Store