Quartz Tube with Quartz Frit: 50OD x 46ID x 600L mm (2"D x 24"L) - TQ50D610-QF
HomeStore
SPECIFICATIONS
Feature
  • A quartz tube installed with fritted discs for particles processing
  • Frits with forced convection design can trap the particles within the central heating area
  • Two frit porosities are available to select on the options bar:
    • 15~40 microns porous
    • 150~200 microns porous
Dimensions
  • Total Length: 600 mm
  • O.D: 50 mm
  • I.D: 46 mm
  • Please click the picture on the left for more details.
Max. Operating Temperature 1200ºC
Application Notes
  • For vacuum sealing, please choose vacuum flanges at the related products below
  • This quartz tube is excellent for DIY tube furnaces below 1200°C
  • Vacuum pressures may only be safely used up to 1000°C
  • The flow rate for gases should be limited to <200 SCCM to reduce thermal shocks to the tube
  • Quartz tubes are designed for use under vacuum and low pressure < 0.2 bars / 3 psi / 0.02 MPa
  • You may need a 2" flange by clicking the link
Inspect your delivery:
Please check the package for damages before accepting delivery.
No Warranty:
Select Frit Porosities
SPECIFICATIONS
Feature
Dimensions
  • Total Length: 600 mm
  • O.D: 50 mm
  • I.D: 46 mm
Application Notes
Inspect your delivery:
No Warranty:
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Total Length: 600 mm
  • O.D: 50 mm