Quartz single crystal, Z-cut, 100mm dia x0.5mm, 2 sp - SOZ100D05C2
- Single crystal SiO2 (quartz)
- Size: 100 mm diameter x 0.5 mm thickness
- Orientation: Z-cut +/- 0.5o
- Polish: two sides polished
- Surface roughness: < 5 A ( by AFM)
- Packing: in 1000 class clean room by wafer carrier
Typical Physical Properties |
Purity Wt % |
Saw grade: > 99.9 Optical grade: 99.99 |
Crystal Structure |
Hex. a= 4.914 Å c = 5.405 Å |
Growth Method |
Hydrothermal |
Hardness |
7.0 Moh’s |
Density |
2.684 g/cm3 |
Melt Point |
1610 oC ( phase transition point: 573.1oC) |
Specific Heat |
0.18 cal/gm |
Thermoelectric Constant |
1200 mV/oC @ 300 oC |
Thermal Conductivity |
0.0033 cal/cm/ oC |
Thermal Expansion (x10-6/ oC) |
a11: 13.71 a33: 7.48 |
Index of Refraction |
Q Value Acoustic Velocity, SAW Frequency Constant, BAW Piezoelectric Coupling |
1.8 x 106 min. 3160 ( m/sec ) 1661 ( kHz/mm ) |
Inclusion |
IEC Grade II |
$80.15Quartz single crystal, Z-cut, 100mm dia x0.5mm, 2 sp - SOZ100D05C2
- Single crystal SiO2 (quartz)
- Orientation: Z-cut +/- 0.5o
- Polish: two sides polished
Typical Physical Properties |
Purity Wt % |
Crystal Structure |
Hex. a= 4.914 Å c = 5.405 Å |
Growth Method |
Hydrothermal |
Hardness |
7.0 Moh’s |
Density |
2.684 g/cm3 |
Melt Point |
Specific Heat |
0.18 cal/gm |
Thermoelectric Constant |
1200 mV/oC @ 300 oC |
Thermal Conductivity |
0.0033 cal/cm/ oC |
a11: 13.71 a33: 7.48 |
Index of Refraction |
Inclusion |
IEC Grade II |
Description
1200 mV/oC @ 300 oC |