PbWO4 single crystal substrate,random orientation , 10x3x0.45mm,1sp - PWO41003045S1
HomeStore
  • substrate:PbWO4
  • Wafer size:   10 x 3 x 0.45 mm
  • Orientation:  Random
  •  Polished surface:   single side polished
  • Package:    Each wafer is packed in 1000 class clean room with plastic bag .
    PbWO4 single crystal, 10 x 5 x 0.5mm, both faces fine ground.
  • Main PropertiesCrystal structure: Tetragonal; Space group I 41 /a; Lattice constant (Å) a = b = 5.416 , c = 12.049;  Density (g/cm3) 8.28; Radiation length (cm) 0.92; Mole re radius (cm) 2.19; Decay constant (ns) 6/30; Peak emission (nm): 440/530; Light output (%) 0.5; Index of refraction: 2.16; Melting point (°C ) 1123; Hygroscopicity:  No Cleavage (101);  Crystal boule size 30 mm in diameter x 100 mm in length
-65%
  • substrate:PbWO4
  • Orientation:  Random
Product Information
Shipping & Returns
Description
You may also like
-65%NEW
Thumbnail 1
LiAlO2 (001 ) 5x5x0.5mm, 1sp
-65%NEW
Thumbnail 1Thumbnail 2
YAlO3 (010) 10x10x0.5mm, 1 side polished
-65%NEW
Thumbnail 1
LSAT (110), 5x5x0.5mm, 1sp
NEW
Silicon-on-Sapphire (11-02, R Plane ), 100mm Dia x 0.46mm,1sp, Film: 1.0 um thick
-65%NEW
Si (111) 10x10x0.5mm, 2SP, P type undoped, R>1000 ohm-cm
-65%NEW
Silicon-on-Sapphire (11-02, R Plane ), 100mm Dia x 0.46mm,1sp, Film: 0.6 um thick
-65%NEW
Ni Single Crystal Substrate, <110>, 5x5 x 1.0 mm, 1 side polished
NEW
NdGaO3(110)15x15x0.5mm,1sp
-65%NEW
Si (110) 10x10x0.5mm, 1SP, N type undoped, R >1000 ohm-cm - SiUe101005S1R1000
LiTaO3 optical grade, X-cut, 10x10x0.5mm, 1 SP - LTOX101005S1
TiO2 (011) 10x5x0.5mm, 1sp - TOg100505S1
-65%NEW
MgO Single Crystal Substrate,(110) 1"x0.5mm,1sp