1500°C SiC Electric Heating Elements (520mm L) - OTF1500-HEL-520
HomeStore
Specifications:
  • Materials: SiC
  • Working temperature: max. 1500 °C
  • Continuous working temperature 1550 °C
  • Replace heating elements for MTI GSL-1500X-OTF tube furnace only
  • Dimension:
0.5"(12 mm) Dia.
11¾ " (300 mm) heating zone
20.5" (520mm) overall length
Video Tutorial Installation of the SiC rods of OTF FURNACE---Split Tube Furnaces
Video Tutorial Installation of the SiC rods of GSL FURNACE-- -Solid Tube Furnaces
Inspect your delivery:
Please check package for damages before accepting delivery.
No Warranty:
Specifications:
  • Materials: SiC
  • Dimension:
0.5"(12 mm) Dia.
11¾ " (300 mm) heating zone
20.5" (520mm) overall length
Inspect your delivery:
No Warranty:
Product Information
Shipping & Returns
Description
0.5"(12 mm) Dia.
11¾ " (300 mm) heating zone
20.5" (520mm) overall length
1500°C SiC Electric Heating Elements (520mm L) - OTF1500-HEL-520 | MTI Online Store