4" Width Electric Cold Roller Press with Optional Ceramic and PTFE Rollers-MSK-HRP-MR100DC
MSK-HRP-MR100DC is a UL/CSA ready electric rolling press with variable speed 24VDC gear motor and UL certified switch power supply, which can be used from 110V- 220VAC under Argon gas glovebox. It has dual rollers of 100 mm Dia. x 100mm width and is an ideal rolling press for preparing electrode sheets for Li-Ion batteries research after coating and drying. (Since 11/29/2016, MR100DC ceramic coated roller option is available.)
SPECIFICATIONS:
| Working Voltage |
| Motor |
| Rolling Speed |
| Roller Gap |
| Roll to Roll System (Not included) |
| Compliance |
| Application Notes |
Warnings |
SPECIFICATIONS:
| Working Voltage |
| Motor |
| Rolling Speed |
| Roller Gap |
| Compliance |
| Application Notes |
Warnings |
Description