Automatic Roll to Roll Device with Alignment Function for Any Rolling or Coating Machine (< 300 mm 12" width) - MSK-E2300RD
HomeStore
MSK-E2300RD is an automatic Roll to Roll device designed to change any rolling machine into an automatic roll-to-roll rolling machine with a width <= 300mm. The reeling device is controlled by substrate tension force to match any rolling speed. An optical sensor is built in to rectify a deviation in width and achieve precision reeling.
SPECIFICATIONS:
Working Voltage
  • 208 - 240 VAC, 50/60Hz, Single Phase
  • 220V AC Power plug is not included (Please click here to order the plug)
  • You may use a 500W transformer to operate at 110V
Max. Power Consumption
  • 500W
Control Panel
  •  7 " color touch screen control panel for adjusting tension force and deviation correction
  • Reeling Tension force : 0 - 99N adjustable to match different speed levels
  • Alignment function is included with accuracy of +/- 0.5 mm.
Reeling Width
  • <= 300 width for any material
Reeling/Unreeling Shaft
  • 75mm O.D
Speed Control
  • Max. 6m/min
Tension Control
  • Max. 50 N
Compliance
  • CE certified
  • UL-ready component to ensure pass UL and CSA certification at extra cost
Warranty
  • One-year limited warranty with lifetime support
Application Notes
  • it also can be used for any rolling machine as long as < 300mm, and plug the power of your rolling machine into the R2R device
SPECIFICATIONS:
Working Voltage
Max. Power Consumption
  • 500W
Control Panel
Reeling Width
Reeling/Unreeling Shaft
  • 75mm O.D
Speed Control
  • Max. 6m/min
Tension Control
  • Max. 50 N
Compliance
  • CE certified
Warranty
Application Notes
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • 500W
  • 75mm O.D