300T Roll to Roll Pressure Controlled Rolling Press for Battery Electrodes (Roller Width 550mm)- MSK-DPC-B500-LD
HomeStore
MSK-DPC-B500 is an automatic roll to roll calendar press system with precision digital pressure control for battery electrode production. It has 550 mm width and 500 diameter high strength alloy rollers and can produce electrodes up to 520mm width at 20 m/min max speed.
SPECIFICATIONS:
Working Voltage
  • 220V +/- 10%, 3 phase, 50/60Hz
  • 220V AC Power plug is not included
Max. Power Consumption
  • 15 kW
Rollers (one pair)
  • Dimensions: 500mm (Dia.) x 550mm(W)
  • Material: Hardening Tool Steel with HRC 65,
  • Hardening layer thickness: ~19 mm
  • Effective Rolling Width: <520 mm
  • Max. Diameter of delivering and winding: 500 mm
Press gap
  • 0 - 2 mm adjustable
  • Tolerance: 0.001 mm
Rolling Speed
  • 0 - 20 Meter / Minute adjustable by Touch Screen Control Panel
Press Flatness
  • Thickness Accuracy: ± 0.0025mm
  • Surface Roughness: < Ra 0.2
Pressure Control
  • Pressure load: 50 - 300 Tons ( 3000KN) adjustable by Touch Screen Control Panel
  • Real-time pressure display with data saved function
Accessories Included
  • Rolling Roller cleaning service built in
Utility and Environment
  • Compressed air: 150psi required (Air compressor is not included.
  • Environment Temperature: 25 ± 3
  • Environment Humidity: 0~90RH
Articles
Application Notes
SPECIFICATIONS:
Working Voltage
Max. Power Consumption
  • 15 kW
Rollers (one pair)
Press gap
  • 0 - 2 mm adjustable
  • Tolerance: 0.001 mm
Rolling Speed
Press Flatness
  • Surface Roughness: < Ra 0.2
Pressure Control
Accessories Included
Utility and Environment
  • Environment Humidity: 0~90RH
Articles
Description
  • 15 kW
  • 0 - 2 mm adjustable
  • Tolerance: 0.001 mm
300T Roll to Roll Pressure Controlled Rolling Press for Battery Electrodes (Roller Width 550mm)- MSK-DPC-B500-LD | MTI Online Store