200T Roll to Roll Pressure Controlled Rolling Press (Roller Width 450 mm) for Battery Electrodes - MSK-DPC-B400-LD
HomeStore
MSK-DPC-B400 is an automatic roll to roll calendar press system with precision digital pressure control for battery electrode production. It has 450 mm width and 400 diameter high strength alloy rollers and can produce electrode up to 400mm width at 20 m/min max speed.
SPECIFICATIONS:
Working Voltage
  • AC 380V 50/60 Hz, Three Phase
Max. Power Consumption
  • 12 KW
Rollers (one pair)
  • Dimensions: 400mm (Dia.) x 450mm(W)
  • Material: Hardening Tool Steel with HRC 65,
  • Hardening layer thickness: ~19 mm
  • Effective Rolling Width: 0 -430 mm
  • Max. Diameter of delivering and winding: 400 mm
Press gap
  • 0 - 2 mm adjustable
  • Tolerance: 0.001 mm
Rolling Speed
  • 0 - 20 Meter / Minute adjustable by Touch Screen Control Panel
Press Flatness
  • Thickness Accuracy: ± 0.0025mm
  • Surface Roughness: < Ra 0.2
Pressure Control
  • Pressure load: 1 - 200 Tons ( 2000KN), adjustable by Touch Screen Control Panel
  • Real-time pressure display with data saved function
Accessories Included
  • Rolling Roller cleaning service built in
Utility and Environment
  • Compressed air: 0.5~0.8 Mpa (Air compressor is not included)
  • Environment Temperature: 25 ± 3
  • Environment Humidity: 0~90RH
Articles
Application Notes
Select Rolling Type
-65%
SPECIFICATIONS:
Working Voltage
Max. Power Consumption
  • 12 KW
Rollers (one pair)
Press gap
  • 0 - 2 mm adjustable
  • Tolerance: 0.001 mm
Rolling Speed
Press Flatness
  • Surface Roughness: < Ra 0.2
Pressure Control
Accessories Included
Utility and Environment
  • Environment Humidity: 0~90RH
Articles
Description
  • 0 - 2 mm adjustable
  • Tolerance: 0.001 mm
200T Roll to Roll Pressure Controlled Rolling Press (Roller Width 450 mm) for Battery Electrodes - MSK-DPC-B400-LD | MTI Online Store