100T Max. Pressure Controlled Rolling Press (D320 x W350 mm ) W/ R2R Option - MSK-DPC-B320
HomeStore
It has 370 mm width and 320 diameter high strength alloy rollers and can produce electrodes up to 350 mm width at 6 m/min max speed and the rolling force of 100 metric tons.
SPECIFICATIONS:
Working Voltage
  • AC 220V or 380V 50/60 Hz Three Phase
  • Max. Power Consumption: 6 KW
Rollers (one pair)
  • Dimensions: 320mm Diameter x 370mm Width
  • Material: Hardening Tool Steel 9Cr3Mo with HRC 65 -70
  • Hardening material layer thickness: 10 mm
  • Effective Rolling Width: 350 mm
  • Max. Diameter of delivering and winding: 320 mm
  • Max. Force: 100 T
Press gap
  • 0 - 2 mm adjustable
  • Tolerance: 0.001 mm
Rolling Speed
  • 0.3 - 6 Meter / Minute adjustable by Touch Screen Control Panel
Press Flatness
  • Thickness Accuracy: ± 0.0025mm
  • Surface Roughness: ≤ Ra 0.8
Pressure Control
  • Pressure load: 1 - 100 Tons adjustable by Touch Screen Control Panel
  • Real-time pressure display with data saved function
Accessories Included
  • Rolling to Roller cleaning function is built-in
  • Edge cutting device included
  • Dust Removing device installed
  • Roller installation and unload cart included
Roll to Roll Device (Optional)
  • Roll-to-roll unwinding and winding unit can be integrated on the rolling machine.
  • Maximum Roller Width: 350 mm
  • Feeding and Collecting Roller Diameter: 250 mm
  • Tension Control: Maximum 50 N
Utility and Environment
  • Compressed air: 0.5~0.8 Mpa (Air compressor is not included)
  • Environment Temperature: 25 ± 3
  • Environment Humidity: 0~90RH
Compliance
  • CE certified
  • NRTL or CSA certification is available upon request at the extra cost
Application Notes
Select Model
-65%
More Images
100T Max. Pressure Controlled Rolling Press (D320 x W350 mm ) W/ R2R Option - MSK-DPC-B320 - Image 2
100T Max. Pressure Controlled Rolling Press (D320 x W350 mm ) W/ R2R Option - MSK-DPC-B320 - Image 3
SPECIFICATIONS:
Working Voltage
  • Max. Power Consumption: 6 KW
Rollers (one pair)
  • Max. Force: 100 T
Press gap
  • 0 - 2 mm adjustable
  • Tolerance: 0.001 mm
Rolling Speed
Press Flatness
  • Surface Roughness: ≤ Ra 0.8
Pressure Control
Accessories Included
  • Edge cutting device included
Roll to Roll Device (Optional)
  • Maximum Roller Width: 350 mm
Utility and Environment
  • Environment Humidity: 0~90RH
Compliance
  • CE certified
Application Notes
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • 0 - 2 mm adjustable
  • Tolerance: 0.001 mm
  • Maximum Roller Width: 350 mm