Hot Rolling Press with Asynchronous Speed for Dry Electrode / Solid State Electrolyte Fabrication (Max. 200mm W, 15T, 150 °C) - MSK-BPC-DF200
HomeStore
SPECIFICATIONS:
Power
  • Ā AC220±10%, single phase, 50/60Hz
  • 6KW
Rollers
  • Roller materials: DC53 Steel
  • Roller size: Ƙ150 mm x 220 mm
  • Hardness: HRC 60-62
  • Roller Gap: 0 - 1.2 mm
  • Gap accuracy: ± 0.001mm
Working Mechanism
Roller Temperature
  • 150°C Max for continuous operation
  • Each roller temperature can be adjusted independently.
Maximum Electrode Size
  • Ā 180mm Max. (the SS substrate is 25 m long)
  • Five cardboards for electrode winding are included
Rolling Pressure
  • 15T Max., each roller pressure can be adjusted independently.
  • Applied force resolution: <1T ± 30kg, >1T ± 0.5%
Rolling Speed
  • 0.05- 1 m/min, each roller speed can be adjusted independently.
Lamination Function (Optional)
Ā  Ā  Ā  Ā  Ā
Recommended Working Environment
  • 25 ± 3°C, no vibration or electromagnetic interference
Compliance
  • CE Certified
  • NRTL certification is available upon request at an extra cost
Ā
More Images
Hot Rolling Press with Asynchronous Speed for Dry Electrode / Solid State Electrolyte Fabrication (Max. 200mm W, 15T, 150 °C) - MSK-BPC-DF200 - Image 2
Hot Rolling Press with Asynchronous Speed for Dry Electrode / Solid State Electrolyte Fabrication (Max. 200mm W, 15T, 150 °C) - MSK-BPC-DF200 - Image 3
Hot Rolling Press with Asynchronous Speed for Dry Electrode / Solid State Electrolyte Fabrication (Max. 200mm W, 15T, 150 °C) - MSK-BPC-DF200 - Image 4
SPECIFICATIONS:
Power
  • 6KW
Rollers
  • Roller materials: DC53 Steel
  • Hardness: HRC 60-62
  • Roller Gap: 0 - 1.2 mm
  • Gap accuracy: ± 0.001mm
Working Mechanism
Roller Temperature
Maximum Electrode Size
Rolling Pressure
Rolling Speed
Lamination Function (Optional)
Ā  Ā  Ā  Ā  Ā
Compliance
  • CE Certified
Ā
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Roller Gap: 0 - 1.2 mm
  • Gap accuracy: ± 0.001mm
Hot Rolling Press with Asynchronous Speed for Dry Electrode / Solid State Electrolyte Fabrication (Max. 200mm W, 15T, 150 °C) - MSK-BPC-DF200 | MTI Online Store