Hybrid Film Coater w/ Both Slot Die (W200mm) & Doctor Blade (W250 mm) - MSK-AFA-II-HDS250
HomeStore
MSK-AFA-II-HDS250 is an economic hybrid film coater with a vacuum chuck and bottom heater, which can make tape coating and slot-die coating via a special hybrid film applicator up to 550mm L x 200 - 250 mm W from 5 - 100 microns. . It is an excellent tool to research films of perovskite solar cells, fuel cell proton exchange membrane, and the battery electrode.
SPECIFICATIONS
Working Power
  • 110 V or 208 - 240V AC selectable
  • 50/60Hz
  • 2000W
Film coater
  • Vacuum chuck made of Aluminum alloy with < 1.0 mm hole
    • Vacuum Chuck Dimensions: 609 mm (L) x 300mm (W) (24“L x 12" W)
    • The chuck is heated up to 120°C by a digital temperature controller with +/- 1ºC accuracy
    • One vacuum pump is required, but not included, please order separately.
    •         (optional)
  • Moving Speed: One pushing bar is included for moving film applicator at speed of 5 - 100 mm/sec variable
  • Moving Length: 10 - 550 mm adjustable by Adjustable Position Switch
Hybrid Coating Head
  • Film coating head consists of one fixed PTFE 250 mm width doctor blade and one 200 mm width removable slot die head ( click Pic. 1 below to see detail).
    • Doctor blade: 250 mm width for minimum thickness of 0.010 mm film
    • Slot die: 200 mm width for minimum thickness of 0.005 mm film
    • Click the picture below right to order a spare slot die head with various width.
      Pic. 1    Pic. 2
Digital Syringe Pump
  • Digital syringe pump with a easy to use control panel screen is included for slot-die coating
  • Holds small or big syringes up to 200 mL and remembers previous settings on power-up
  • Pumping rate: 1.963μL/min with a 10 μL syringe and 294.524mL/min with a 200mL syringe
  • The movement speed of the plunger: 15cm/min (Max) 0.0001cm/min (Min)
Options
Pic. 1
Compliance
  • CE certified
  • NRTL or CSA certification is available upon request at the extra cost
-65%
More Images
Hybrid Film Coater w/ Both Slot Die (W200mm) & Doctor Blade (W250 mm) - MSK-AFA-II-HDS250 - Image 2
SPECIFICATIONS
Working Power
  • 50/60Hz
  • 2000W
Film coater
    •         (optional)
Hybrid Coating Head
      Pic. 1    Pic. 2
Digital Syringe Pump
Options
Pic. 1
Compliance
  • CE certified
Description
  • 2000W