HomeStore
A 24VDC vacuum pump is included since Aug 2017.
SPECIFICATIONS
Working Voltage
  • NRTL Listed AC 100 - 240 V In & DC 24 V Out power adapter is included
  • 24V brushless DC motor which can be used under AR gas glove-box
  • Safe to use without NRTL certification
  • 30W max power
Heat able Vacuum Platform
  • The vacuum chuck is made of aluminum alloy with the micro-size holes
  • Vacuum chuck Area: 200 mm (L) x 130 mm (W)
  • The heating elements are pre-installed inside the chuck
  • The digital temperature controller ( single point ) with +/- 1ºC accuracy
  • The maximum temperature is 100ºC
Top Cover
The top cover is included for better drying after coating
Vacuum Pump
  • One 24VDC pump is included (Since Aug 2017)
  • The vacuum gets power from the coater
  • 8mm O.D. tube fitting for vacuum chuck connection
Film Applicator
  • Built-in pushing bar for using micrometer adjustable applicator
  • Max. coating width of the standard film applicator is 80 mm
  • The DC 24 V motor drives the pushing bar continuously to the adjustable position
  • A waste plate for extra slurry is included
  • By clicking Pic.3, you may find the Film applicator with various width
  • A hybrid slot die film applicator is available ( click Pic. 4 to order )
  • Slot die with precision digital micrometers can be used with this coater. (pic.5)
Pic.1      Pic.2       Pic.3
Pic. 4   Pic.5
Slurry Boat
A stainless steel slurry boat is included
Maximum Coating Area
  • 200 mm (L) x 100 mm (W)
The accuracy of Film Thickness
  • +/- 2 um
Traverse Speed and Distance
  • Travel Speed: 0 - 50 mm/s adjustable
  • Travel Distance: 0 - 360 mm adjustable
Compliance
  • CE certified
  • NRTL or CSA certification is available upon request at an extra cost
Application Notes
  • It is recommended to operate the coater under a fume hood. (Click Pic.3 for detail)
  • You need a vacuum mixer to remove air bubbles inside slurry (Click Pic.4 for detail)
  • You may need a Slurry Viscosity Tester to make coatings consistent (Click Pic.5 for detail)
Pic.1    Pic.2    Pic.3
Pic. 4    Pic.5
More Images
SPECIFICATIONS
Working Voltage
  • 30W max power
Heat able Vacuum Platform
Top Cover
Vacuum Pump
Film Applicator
Slurry Boat
Maximum Coating Area
  • 200 mm (L) x 100 mm (W)
The accuracy of Film Thickness
  • +/- 2 um
Traverse Speed and Distance
Compliance
  • CE certified
Application Notes
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • 30W max power
  • 200 mm (L) x 100 mm (W)