300mm Width Slot-die Coater w/ SS316 Heating Vacuum Chuck (150°C, 500 L x 400mm W) - MSK-AFA-H500SD
HomeStore
The MSK-AFA-H500SD is a flat slot-die coater that can coat films up to 400 mm L x 380 mm W from 5 to 100 microns thickness. It has a 500mm L x 400mm W vacuum chuck and bottom heater, and a special slot-die fixture with three precision rollers on the bottom to make slot-die coating uniform at low cost. This makes it an excellent tool for fabricating thin films for perovskite solar cells, fuel cells, and batteries.
The item number has been updated from MSK-SD-300 since February 2022
SPECIFICATIONS
Working Power
  • 110 V or 208 - 240V AC selectable
  • 50/60Hz
  • 1.5KW
Film coater
  • Vacuum chuck made of SS316 alloy with < 1.0 mm hole
    • Vacuum Chuck Dimensions: 500 mm (L) x 400mm (W) (19.7 “L x 15.7" W)
    • The chuck is heated up to 150ÂșC by a digital temperature controller with +/- 1ÂșC accuracy
  • Traverse Speed: 5 - 100 mm/sec variable
  • Traverse Length: 10 - 400 mm adjustable by the Adjustable Position Switch
  • The vacuum pump is not included, please click the picture to the left for ordering.
Slot Die Fixture
  • A slot-die with 300 mm width is installed on a moveable fixture that has three precision rollers on the bottom (Pic. 1)
Pic. 2
Pic. 3
Pic. 4
Syringe Pump (Optional)
  • Digital Controlled Syringe Pump
  • Holds syringes up to 60 mL
  • Remembers previous settings on power-up
  • Pumping rate: 25 mL/hr with a 60mL Syringe
  • Infuses Only. Does not withdraw the syringe
  • Please click the picture to the left for ordering
Options
Pic. 1
Compliance
  • CE certified
  • NRTL or CSA certification is available upon request at the extra cost
-65%
More Images
300mm Width Slot-die Coater w/ SS316 Heating Vacuum Chuck (150°C, 500 L x 400mm W) - MSK-AFA-H500SD - Image 2
300mm Width Slot-die Coater w/ SS316 Heating Vacuum Chuck (150°C, 500 L x 400mm W) - MSK-AFA-H500SD - Image 3
SPECIFICATIONS
Working Power
  • 50/60Hz
  • 1.5KW
Film coater
Slot Die Fixture
Pic. 2
Pic. 3
Pic. 4
Syringe Pump (Optional)
  • Holds syringes up to 60 mL
Options
Pic. 1
Compliance
  • CE certified
Description
300mm Width Slot-die Coater w/ SS316 Heating Vacuum Chuck (150°C, 500 L x 400mm W) - MSK-AFA-H500SD | MTI Online Store