5T Max. Pressure-Control Cold Rolling Press (6" or 8" W x 4"Dia.), Glovebox Compatible & R2R Option - MSK-2150-H5
HomeStore
MSK-2150-H5 is a 150mm width (or MSK-2200-H5, 200 mm width) pressure-control electric rolling press. It is an ideal rolling press with adjustable pressure for battery electrode calendaring and improving electrode density.
SPECIFICATIONS:
Features
  • Loading force up to 5T adjustable by touchscreen control
  • Rolling speed adjustable in the range of 0.1-2.5 m/min
  • Roller size: 147mm or 200mm width x 100 mm Dia, made of hardened steel (RC: 58 - 60) with Cr electroplated coating
Touchscreen Controller
  • Rolling speed, pressure, and real pressure display are shown on main page.
  • Rolling direction can be changed in forward or reverse.
  • Rolling start or stop button for easy operation
  • Alarm alert and details will be displayed
Working Voltage
  • AC110-220V, single phase, 50/60Hz, 1000W
Rolling Accuracy
  • ± 1.5 μm
Rolling Motor
  • 750W reduced AC motor with frequency speed controller
Note: (This calendar machine can be used in a glove box with Ar gas )
Surface Hardness of Rollers
  • HRC 58 - 60
  • Never roll materials with hardness > 50 HRC
  • Sample width max 140 mm or 180 mm