6"W x 3.7" Dia Electric Cold Rolling Press w/ Variable Speed (Ar Glove-box Compatible) - MSK-2150-DC
MSK-2150-DC is a 150mm width (6") precision electric Rolling Speed Adjustable press with a 94 mm diameter roller. It is an ideal rolling press for adjusting the thickness calendaring the material density of the electrodes in Li-Ion batteries research after coating and drying. This calendar machine can be used in AR glove box
SPECIFICATIONS:
Structure |
| Rolling Gap |
| Rolling Speed |
| Torque Capability |
| Surface Hardness of Rollers |
| Digital Micrometer |
| Working Voltage |
| Roll to Roll System (Optional) |
| Compliance |
| Application Notes |
| Article |
| Warnings |
More Images
SPECIFICATIONS:
Structure |
| Rolling Gap |
| Rolling Speed |
| Torque Capability |
| Digital Micrometer |
| Working Voltage |
| Compliance |
| Application Notes |
| Article |
| Warnings |
Description