16 Channels Automatic Assembling Machine for All Types of Coin Cells - MSK-110-A16
MSK-110-A16 is a bench-top high through 16 channels automatic assembling machine for CR20XX or other series coin cells with 20mm Dia. The machine can automatically complete the coin cell assembly process by assembling in sequence, injecting electrolytes, and sealing cells. It uses a servo motor to drive the sealing process, ensuring stable and reliable pressure.
MSK-110-A16 is compatible with glove boxes or dry rooms.
SPECIFICATIONS:
| Power |
| Assembling Sequence for Coin Cell |
Positive Assembling Sequence:
Cathode Disc (15 mm)→ Separator (19 mm)→ Anode Disc (16 mm)→Spacer (15.5 mm)→Spring (15.4 mm, Belleville Washers)→2032 Case
| Assembling Efficiency |
| Loading Method |
| Positioning Accuracy |
| Assembling Accuracy |
| Sealing Pressure |
| Injection Pump |
| Electrolyte Jar |
| Sealing Die |
| Maintenance & Equipment Care |
| Application |
SPECIFICATIONS:
| Power |
Positive Assembling Sequence:
| Assembling Efficiency |
| Loading Method |
| Positioning Accuracy |
| Assembling Accuracy |
| Sealing Pressure |
| Injection Pump |
| Electrolyte Jar |
| Sealing Die |
| Application |
Description