LiTaO3 saw grade, X-cut, 10x10x0.5mm, 1sp - LTSX101005S1
HomeStore
Saw grade single crystal LiTaO3
Orientation: X-cut without edge orientation
Size:          10mm x 10mm x 0.5mm
Polish:        one side polished
Typical Properties:
Materials Purity:                > 99.9%
Crystal Structure:              Rhombohedral    space group 3M
Lattice Constant:               ( Hex ) a = 5.154 Å      c = 13.783 Å
Melting Point:                    1650 oC
Density:                           7.45 g /cm3
Curie Point:                       610 oC
Hardness:                         5.5 - 6 Moh
Thermal Expansion:             a a= 16.1 x 10 -6 / k      a c= 4.1 x 10 -6 / k
Resistivity:                        1015 W.m
Dielectric Constant:            es11 / e0:  39 ~43          es33 / e0:  42 ~43
                                       et11 / e0:  51 ~54          et11 / e0:  43 ~46
Color:                               colorless
Transmission Range             0.4~5.0 mm
Refractive Index                 ho = 2.176  he = 2.180 @ 633 nm
Related Products:
YVO4 crystal
SiO2(single crystal quartz)
CaCO3(calcite)
LiNbO3
Diamond Scriber  Micro-Fiber & Dust Free Wiper,  Vacuum Pen SMT-150C Single Wafer Containers
More Images
LiTaO3 saw grade, X-cut, 10x10x0.5mm, 1sp - LTSX101005S1 - Image 2
Typical Properties:
Related Products:
YVO4 crystal
SiO2(single crystal quartz)
CaCO3(calcite)
LiNbO3
Product Information
Shipping & Returns
Description
You may also like
-65%NEW
Thumbnail 1
LiAlO2 (001 ) 5x5x0.5mm, 1sp
-65%NEW
Thumbnail 1Thumbnail 2
YAlO3 (010) 10x10x0.5mm, 1 side polished
-65%NEW
Thumbnail 1
LSAT (110), 5x5x0.5mm, 1sp
NEW
Silicon-on-Sapphire (11-02, R Plane ), 100mm Dia x 0.46mm,1sp, Film: 1.0 um thick
-65%NEW
Si (111) 10x10x0.5mm, 2SP, P type undoped, R>1000 ohm-cm
-65%NEW
Silicon-on-Sapphire (11-02, R Plane ), 100mm Dia x 0.46mm,1sp, Film: 0.6 um thick
-65%NEW
Ni Single Crystal Substrate, <110>, 5x5 x 1.0 mm, 1 side polished
NEW
NdGaO3(110)15x15x0.5mm,1sp
-65%NEW
Si (110) 10x10x0.5mm, 1SP, N type undoped, R >1000 ohm-cm - SiUe101005S1R1000
LiTaO3 optical grade, X-cut, 10x10x0.5mm, 1 SP - LTOX101005S1
TiO2 (011) 10x5x0.5mm, 1sp - TOg100505S1
-65%NEW
MgO Single Crystal Substrate,(110) 1"x0.5mm,1sp
LiTaO3 saw grade, X-cut, 10x10x0.5mm, 1sp - LTSX101005S1 | MTI Online Store