LiTaO3 optical grade, Z-cut wafer, 2" Dia x 0.5mm , 2sp - LTOZ50D05C2
Optical grade single crystal LiTaO3
Orientation: Z-cut
Size: 2" diameter x 0.5mm
Polish: two sides polished
Typical Properties:
Materials Purity: > 99.995%
Crystal Structure: Rhombohedral space group 3M
Lattice Constant: ( Hex ) a = 5.154 Å c = 13.783 Å
Melting Point: 1650 oC
Density: 7.45 g /cm3
Curie Point: 610 oC
Hardness: 5.5 - 6 Moh
Thermal Expansion: a a= 16.1 x 10 -6 / k a c= 4.1 x 10 -6 / k
Resistivity: 1015 W.m
Dielectric Constant: es11 / e0: 39 ~43 es33 / e0: 42 ~43
et11 / e0: 51 ~54 et11 / e0: 43 ~46
Color: colorless
Transmission Range 0.4~5.0 mm
Refractive Index ho = 2.176 he = 2.180 @ 633 nm
Related Products:
Orientation: Z-cut
Size: 2" diameter x 0.5mm
Polish: two sides polished
Typical Properties:
Materials Purity: > 99.995%
Melting Point: 1650 oC
Density: 7.45 g /cm3
Curie Point: 610 oC
Hardness: 5.5 - 6 Moh
Resistivity: 1015 W.m
Color: colorless
Transmission Range 0.4~5.0 mm
Related Products:
Description
Size: 2" diameter x 0.5mm
Materials Purity: > 99.995%
Resistivity: 1015 W.m
Transmission Range 0.4~5.0 mm