1400°C SiC Heating Element for KSL-1400A4 muffle Furnace - KSL-1400A4-HEL
HomeStore
Specifications:
  • Materials: SiC
  • Working Temperature: max. 1400oC, Continous working temperature 1300oC
  • Dimension:A:500mm    B:42mm    C:12 mm
Electric Properties of SiC Heating Elements
SiC heating element has a rather large specific resistance which changes with rise in temperature.  It has a resistance value of 600 ~ 1400 Ohm.mm 2 /m when the surface of its heat-generating part reaches 1050 oC while being heated in air.
Surface resistivity vs. Temperature
Inspect your delivery:
Please check package for damages before accepting delivery.
No Warranty:
-65%
Specifications:
  • Materials: SiC
Inspect your delivery:
No Warranty:
Description
1400°C SiC Heating Element for KSL-1400A4 muffle Furnace - KSL-1400A4-HEL | MTI Online Store