Hi-Pressure Fluidized Tubular Reactor up to 1000oC and 20 MPa - OTF-1200X-NS-FB
HomeStore
OTF-1200X-NS-FB is a three-heating zone (1200 mm L ) tubular reactor/reactor with 1000oC max working temperature and optional pressure up to 25 Mpa.
Power
  • Voltage: 208 - 240VAC , 50/60Hz, single phase
  • Power9.0 KW ( 50A air breaker is required )
Heating furnace
  • Fibrous alumina for thermal insulation
  • Double-layer steel structure with air cooling
  • Vertical Split door design for easy installation of tube
  • Separated temperature control unit
  • Three heating zones with 1200 mm total length ( 400 + 400 + 400 mm) with independent temperature control
  • Max. working temperature: 1000ÂșC
  • Max heating rate: 20ÂșC/minute
Processing tube
  • Nickel base super-alloy tube with the optional diameter and CF flange
    • φ30 OD x φ15 ID X 1400 L (mm )
    • φ80 OD x φ40 ID X 1400 L (mm )
  • Max. working pressure is dependent on max working temperature
    • ≀700ÂșC, Pressure: ≀ 25 MPa
    • ≀ 800ÂșC, Pressure: ≀ 20 MPa
    • ≀ 900ÂșC, Pressure: ≀ 10 MPa
    • ≀ 1000ÂșC, Pressure: ≀ 5 MPa
    • ≀ 1100ÂșC, Pressure: ≀ 3 MPa
  • One mechanical pressure gauge pre-installed on top of the tube (Pic. 1)
Pic. 1Pic. 2Pic.3
Temperature Controller
  • Three digital temperature controllers are installed to control 3 heating zone independently
  • 30 programmable segments for precise control of heating rate, cooling rate, and dwell time.
  • Built-in PID Auto-Tune function with overheating & broken thermocouple protection.
  • Over-temperature protection and alarm allow for operation without attendant(s).
  • +/- 1 ÂșC temperature accuracy.
  • Eurotherm 3000 precision temperature controller is optional with +/- 0.1ÂșC accuracy
Dimensions
L 1200 x W 700 X H2500 (mm)
Net Weight
~150 Kg
Warranty
Laptop & software (Optional)
  • Brand new laptop with Microsoft Windows 10 and Microsoft Office 2013 (30 days free trial)
Compliance
  • CE Certified
  • NRTL or CSA certification is available at an extra cost
-65%
More Images
Hi-Pressure Fluidized Tubular Reactor up to 1000oC and 20 MPa - OTF-1200X-NS-FB - Image 2
Hi-Pressure Fluidized Tubular Reactor up to 1000oC and 20 MPa - OTF-1200X-NS-FB - Image 3
Power
Heating furnace
Processing tube
    • ≀700ÂșC, Pressure: ≀ 25 MPa
    • ≀ 800ÂșC, Pressure: ≀ 20 MPa
    • ≀ 900ÂșC, Pressure: ≀ 10 MPa
    • ≀ 1000ÂșC, Pressure: ≀ 5 MPa
    • ≀ 1100ÂșC, Pressure: ≀ 3 MPa
Pic. 1Pic. 2Pic.3
Temperature Controller
Dimensions
L 1200 x W 700 X H2500 (mm)
Net Weight
~150 Kg
Warranty
Laptop & software (Optional)
Compliance
  • CE Certified
Product Information
Shipping & Returns
Description
    • ≀700ÂșC, Pressure: ≀ 25 MPa
    • ≀ 800ÂșC, Pressure: ≀ 20 MPa
    • ≀ 900ÂșC, Pressure: ≀ 10 MPa
    • ≀ 1000ÂșC, Pressure: ≀ 5 MPa
    • ≀ 1100ÂșC, Pressure: ≀ 3 MPa