HomeStore
SPECIFICATIONS:
Power
2500W
Voltage
AC 220V Single Phase, 50/60 Hz
Max. Temperature
1100oC
Continuous Temperature
1000oC
Max. Heating Rate
<= 20 oC /min
Tube Size and Materials
Ni-Based Super-alloy
Sealing Flanges
Options
Powder feeder  Gas mixing and delivery Cyclone
Heating Zone Length
200mm (single zone)
Temperature Controller
  • 30 programmable segments for precise control of heating rate, cooling rate, and dwell time.
  • Built-in PID Auto-Tune function with overheating & broken thermocouple protection.
  • Over-temperature protection and alarm allow for operation without attendant(s).
  • +/- 1 ÂșC temperature accuracy.
  • Eurotherm 3000 precision temperature controller is optional with +/- 0.1ÂșC accuracy
Heating Elements
Fe-Cr-Al Alloy doped by Mo
Shipping Weight & Dimensions
  1. 620 lbs, 52"x41"x72"
  2. 210 lbs, 47"x40"x42"
  3. 425 lbs, 47"x40"x62"
Compliance
  • CE Certified
  • NRTL or CSA certification is available at an extra cost
-65%
SPECIFICATIONS:
Power
2500W
Voltage
AC 220V Single Phase, 50/60 Hz
Max. Temperature
Continuous Temperature
Max. Heating Rate
<= 20 oC /min
Tube Size and Materials
Ni-Based Super-alloy
Sealing Flanges
Options
Heating Zone Length
200mm (single zone)
Temperature Controller
Heating Elements
Fe-Cr-Al Alloy doped by Mo
Shipping Weight & Dimensions
  1. 620 lbs, 52"x41"x72"
  2. 210 lbs, 47"x40"x42"
  3. 425 lbs, 47"x40"x62"
Compliance
  • CE Certified
Product Information
Shipping & Returns
Description
2500W
AC 220V Single Phase, 50/60 Hz
200mm (single zone)
  1. 620 lbs, 52"x41"x72"
  2. 210 lbs, 47"x40"x42"
  3. 425 lbs, 47"x40"x62"