1500°C SiC Electric Heating Element (525 mm L) - G1500HE525
HomeStore
Specifications:
  • Materials: SiC
  • Working temperature: max. 1500°C
  • Continuous working temperature 1500°C
  • Dimension:
    0.63" (16 mm) Dia.
    7.3" (185 mm)  heating zone
    20.7” (525 mm)  overall length
  • Installation of the SiC rods:  https://www.youtube.com/watch?v=r9uy-PoYhaw
Inspect your delivery:
Please check package for damages before accepting delivery.
No Warranty:
-65%
Specifications:
  • Materials: SiC
  • Dimension:
    0.63" (16 mm) Dia.
    7.3" (185 mm)  heating zone
    20.7” (525 mm)  overall length
Inspect your delivery:
No Warranty:
Product Information
Shipping & Returns
Description
    0.63" (16 mm) Dia.
    7.3" (185 mm)  heating zone
    20.7” (525 mm)  overall length
1500°C SiC Electric Heating Element (525 mm L) - G1500HE525 | MTI Online Store